Under Ukraine Recovery Conference i Gdansk har samferdselsminister Jon-Ivar Nygård annonsert en ny tildeling på 1 million euro. Midlene skal gå til det internasjonale støttefondet for transportsektoren i Ukraina.
Samferdselsministeren kunngjorde tildelingen i forbindelse med den store giverlandskonferansen. Bidraget skal forvaltes gjennom Ukraine Transport Support Fund (UTSF) og hentes fra den sivile delen av Nansen-programmet.
Norge bidrar med 1 million euro til transportsektoren i Ukraina
Kritisk behov for fungerende transportinfrastruktur
Etter over fire år med krig er behovet for gjenoppbygging og styrking av ukrainsk samferdsel større enn noen gang. Ukrainske myndigheter rapporterer om en økning i angrep mot både veier og jernbane i 2026 sammenlignet med tidligere år.– Ukraina er inne i sitt fjerde år i sin kamp for å forsvare seg mot Russland. Uten en fungerende transportsektor er det vanskeligere å forsvare landet, økonomien og sivilsamfunnet, uttaler samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Gjennom fire bilaterale møter med ukrainske kolleger hittil i 2026, har ministeren fått bekreftet at det er stadig mer krevende å opprettholde nødvendig kapasitet i transportsystemet. Målet med det norske bidraget er å sikre både stabilitet og effektivitet i en kritisk sektor.
Om Ukraine Transport Support Fund (UTSF)
Ukraine Transport Support Fund ble opprettet i november 2025 etter initiativ fra Canada, Litauen, Sverige og Ukraina. Norge sluttet seg til erklæringen i februar 2026 sammen med Danmark, Estland, Tyskland og Storbritannia.Fondet er modellert etter det vellykkede Ukraine Energy Support Fund, som har bidratt med over 1,6 milliarder euro til energisektoren i Ukraina.
Hovedmålene til UTSF inkluderer:
- Stabilitet: Sikre at transportsystemet kan levere tjenester hver dag.
- Gjenoppbygging: Bistå i reparasjon av krigsskadet infrastruktur.
- Modernisering: Legge til rette for restrukturering og teknologisk utvikling av sektoren.

